Drewniany stolik ogrodowy, huśtawka, szafa – to tylko kilka przykładów przedmiotów, których elementy mogą być łączone za pomocą specjalnych wkrętów do drewna. Będą one również potrzebne do budowy większych konstrukcji, jak chociażby altana, zadaszenie tarasu czy belki stropowe. Jeżeli stoisz przed wyzwaniem związanym z montażem drewnianych elementów, sprawdź, jak wykonać to zadanie prawidłowo i jakie wybrać wkręty do drewna.
Wkręty do drewna dają użytkownikowi pewność, że – pod warunkiem prawidłowego zamocowania – połączenie elementów będzie bardzo trwałe i wytrzyma spore obciążenia. Uniwersalne wkręty zwykle można stosować zarówno do elementów z drewna twardego (np. dąb), jak i miękkiego (np. sosna). Można ich również używać do drewna klejonego czy płyt wiórowych. Tak szerokie zastosowanie ma np. uniwersalny wkręt do drewna fischer Power-Fast FPF II CTP BC, dostępny w ponad 140 wariantach, zróżnicowanych pod względem średnicy, długości i rodzajów gwintu. Szukając wkrętów do drewna, które sprawdzą się w Twoim przypadku, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z którego zostały wykonane. Pod tym względem można podzielić je na dwie podstawowe kategorie:
– wkręty ocynkowane ze stali,
– wkręty ze stali nierdzewnej.
wkręt fischer Power-Fast FPF II CTP BC
Które wybrać? Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od miejsca, w którym wkręty będą zastosowane. Jeżeli przewidujesz, że mocowanie będzie narażone na działanie wilgoci (np. na tarasie), lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie wkrętów ze stali nierdzewnej. W innych przypadkach dobrze sprawdzą się też wkręty z innych materiałów. Przykładami profesjonalnych wkrętów do drewna, które idealnie spełnią swoje zadanie przy budowie tarasów, są np.: wkręt tarasowy FTS-ST A2P oraz wkręt tarasowy FPF-ST A2P. W obu przypadkach można być pewnym ich wysokiej odporności na czynniki atmosferyczne, dzięki czemu deski na tarasie nie będą się poluzowywać. Jeżeli natomiast planujesz prace wewnątrz budynku, gdzie warunki atmosferyczne nie mają dużego znaczenia, dobrze sprawdzą się wkręty do suchej zabudowy fischer FSN-TPR. W tym przypadku wymaganą ochronę przed korozją zapewnia ich fosfatowanie. Tego rodzaju wkręty do drewna to idealne rozwiązanie w przypadku montażu np. płyt gipsowo-kartonowych do elementów drewnianych.
Jeżeli szukasz wkrętów do drewna, pamiętaj, by zwracać uwagę nie tylko na materiał, z którego zostały wykonane, ale również na ich łby. Ze względu na kształt możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje:
– wkręty do drewna walcowe – płaskie i soczewkowe,
– wkręty do drewna stożkowe – płaskie, soczewkowe i kuliste.
Znaczenie ma również rodzaj gniazda w łbie, potrzebnego do prawidłowego umieszczenia wkrętu w łączonych powierzchniach. Mogą to być np. nacięcia proste i krzyżakowe oraz różnego rodzaju kształty, do których potrzebne będzie zastosowanie imbusa, np. kwadratowe lub sześciokątne.
wkręt tarasowy fischer FTS-ST A2P
Znaczenie ma również rodzaj gniazda w łbie, potrzebnego do prawidłowego umieszczenia wkrętu w łączonych powierzchniach. Mogą to być np. nacięcia proste i krzyżakowe oraz różnego rodzaju kształty, do których potrzebne będzie zastosowanie imbusa, np. kwadratowe lub sześciokątne. We wkrętach do drewna stosuje się również gniazda rodzaju Torx (TX). Gwarantują one bardzo wysokie i precyzyjne przełożenie siły przy zachowaniu maksymalnej stabilności podczas montażu – ma to znaczenie zwłaszcza przy niewielkich wkrętach stosowanych chociażby w elementach mebli czy przy montażu metalowych okuć. W przypadku doboru odpowiedniego rodzaju łba pamiętaj również o tym, by nie przeszkadzał on w użytkowaniu danego przedmiotu. Jeżeli np. składasz drewniany stół, to mocując blat nie stosuj żadnych wkrętów, których łby będą wystawać ponad jego powierzchnię. O podobnej zasadzie trzeba pamiętać np. podczas montażu do ściany elementów, na których będą wisieć szafki. Zły dobór wkrętu może doprowadzić do tego, że szafka będzie odstawać od ściany lub w ogóle nie będzie się dało jej powiesić.
W naszej wyszukiwarce zapytamy Cię również o typ gwintu, który chcesz wybrać. Podstawowe rozróżnienie dotyczy tego, na jakiej długości wkrętu znajduje się gwint. Możesz zdecydować między:
– wkrętami do drewna z gwintem pełnym – na całej długości wkrętu od szpica po łeb,
– wkrętami do drewna z gwintem częściowym – w tym przypadku fragment wkrętu od strony łba jest gładki, bez gwintu.
O ile wkręty do drewna z gwintem częściowym bardzo dobrze sprawdzą się przede wszystkim w ścisłym łączeniu i dociąganiu elementów drewnianych, o tyle gwint pełny jest częściej rekomendowany np. przy wzmacnianiu ciężkich elementów drewnianych konstrukcji.
Wśród szeregu wariantów wkrętów do drewna marki fischer znajdziesz wkręty o długości od 12 mm do nawet 55 cm. Ten najdłuższy – fischer Power-Full FPF-ZT ZPF – służy przede wszystkim do montażu dużych konstrukcji nośnych z drewna, np. przy budowie dachu domu, montażu wiat garażowych czy urządzeń na placu zabaw.
Dobór długości wkrętów powinien być podyktowany przede wszystkim bezpieczeństwem konstrukcji oraz estetyką – wkręt powinien być w całości osadzony w łączonych elementach, chyba że inne rozwiązanie ma uzasadnienie, np. wystająca część wkrętu służy za wieszak w altanie.
Należy również pamiętać o doborze odpowiedniej średnicy gwintu oraz sposobie wkręcania do drewnianej powierzchni. Większość wkrętów do drewna ma ostre zakończenia, które ułatwiają osadzanie ich w drewnie za pomocą wkrętarki. Czasami uzasadnione jest jednak wstępne nawiercenie otworu pod wkręt. W tej sytuacji średnica wiertła powinna być mniejsza od średnicy wkrętu. Sama długość wywierconego otworu powinna zaś być krótsza od wkrętu.
To recepta na to, by mocowanie było bezpieczne i trwałe.