Śruba fischer ULTRACUT FBS II pod względem nośności i wytrzymałości może śmiało konkurować z każdą kotwą chemiczną, a jej zastosowanie pozwala skrócić czas wiązania – przekonuje Tomasz Sikora, ekspert marki fischer. Dodatkowo śruba ULTRACUT FBS II zapewnia bezpieczne mocowanie oraz komfortowy montaż, a geometria jej gwintu umożliwia pewne wcinanie się śruby w podłoże. Poznaj wszystkie cechy śruby ULTRACUT FBS II i sprawdź, gdzie można ją stosować.
Śruby do betonu fischer łączą zalety wysokiej nośności i szybkiego montażu. Można je stosować w betonie zarysowanym
i niezarysowanym, wewnątrz i na zewnątrz budynków, a nawet w obszarach aktywności sejsmicznej.
Rozwiązania zastosowane w śrubach marki fischer są również idealne m.in. do tymczasowego kotwienia. Przy ich użyciu w sposób bezpieczny i trwały w betonie mocowane mogą być elementy i konstrukcje wykonane z metalu i drewna. Dodatkowymi gwarantami jakości produktów marki fischer są: europejska aprobata techniczna ETA i klasa odporności ogniowej R 120.
Inżynierowie marki fischer opracowali śrubę do betonu ULTRACUT FBS II, której różne wersje można dopasować do indywidualnych potrzeb w realizowanym projekcie budowlanym. W asortymencie śrub o średnicy 6 mm znaleźć można następujące wersje:
– łeb sześciokątny z zintegrowaną podkładką i napęd TORX;
– łeb soczewkowy z napędem TORX;
– łeb wpuszczany z napędem TORX;
– wersja śruby z wewnętrznym gwintem;
– śruba z gwintem zewnętrznym;
ULTRACUT FBS II 6 w stali ocynkowanej to pierwsza śruba do betonu o średnicy 6 mm, która zdobyła Europejską Ocenę Techniczną ETA z kategorią sejsmiczną C1, co jest dodatkowym argumentem świadczącym o bezpieczeństwie tego rozwiązania.
Śruby o średnicy od 8 do 14 mm są oferowane z różnymi kształtami łba: łbem stożkowym lub sześciokątnym – zarówno z gniazdem na napęd Torx, jak i bez gniazda. Dzięki tak wielu kombinacjom śruby mają różne zastosowania i pokrywają praktycznie całe zapotrzebowanie na system kotwienia w betonie.
ULTRACUT można wykorzystać np. przy wszelkiego rodzaju mocowaniach na wieżowcach, przy elewacjach wentylowanych, niewentylowanych, przy łącznikach elementów odciągowych mostów oraz elementów suwnic. Śruby te zostały dopuszczone do stosowania w strefie sejsmicznej klasy C1 i C2, czyli mogą być używane przy wszelkiego rodzaju zawiesiach mostowych – podkreśla Tomasz Sikora.
Śruba do betonu może być stosowana jako zamiennik kotwy chemicznej i mechanicznej, co skraca czas montażu, jednocześnie gwarantując przenoszenie dużych obciążeń. – Jest to więc element polecany, gdy chcemy uzyskać bardzo duże obciążenie z małego fragmentu betonu – tłumaczy Tomasz Sikora.
Przy wyborze konkretnego modelu śruby należy kierować się przede wszystkim wytycznymi, które mówią o:
– odległości od krawędzi, która musi być zachowana;
– odległościach osiowych;
– kotwa od kotwy;
– głębokość zakotwienia łącznika w podłożu;
– grubości elementu mocującego, który ma być przytwierdzony do danego podłoża;
– nośności, którą chcemy uzyskać;
Istotne jest także samo podłoże oraz miejsce zastosowania. Jeżeli śruba ma być montowana wewnątrz budynku, to należy wybrać wariant w ocynku elektrolitycznym. Jeśli chodzi o zastosowanie na zewnątrz, przeznaczone są do niego śruby ze stali A4, czyli kwasoodporne. Ich właściwości pomagają zapobiegać erozji i korozji, a więc wpływają na przedłużenie żywotności danego łącznika – tłumaczy Tomasz Sikora.
Ważnym wyróżnikiem śrub ULTRACUT FBS II jest zminimalizowanie niemal do zera ryzyka popełniania błędu. Poprawne łączenie z użyciem tych elementów jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku łącznika mechanicznego czy chemicznego.
Śruba ULTRACUT FBS II może być też montowana blisko krawędzi betonu, na której mocowane są elementy nośne. Naprężenia powstające przy wkręcaniu śruby w beton rozkładają się bowiem równomiernie na cały fragment podłoża. Stosując śrubę ULTRACUT FBS II, nie trzeba też czyścić otworów montażowych. – Wystarczy przewiercić otwór o trzy średnice śruby głębiej. Dzięki temu urobek zostanie odprowadzony w głąb otworu i można przystąpić do wkręcania śruby w podłoże. Przy mocowaniach chemicznych nie można zastosować tej metody – podkreśla Tomasz Sikora.
Śruby do betonu ULTRACUT FBS II pozwalają na wykonywanie poprawek i korekcji w trakcie montażu, co jest ich ważnym wyróżnikiem na tle większości konkurencji. – Jeśli jest taka potrzeba, możemy wykręcić śrubę, wypoziomować lub wypionować klinami lub dystansami i ponownie dokręcić element mocujący.
W asortymencie marki fischer jest także śruba do betonu ULTRACUT FBS II wykonana ze stali kwasoodpornej A4. Wyróżnia się wysoką ochroną antykorozyjną, co umożliwia montowanie jej w wilgotnych pomieszczeniach np.: oczyszczalnie ścieków, przemysł spożywczy, a także zewnątrz budynków. Nie można jej pomylić z innymi produktami, ponieważ w części żłobiącej oznaczona została charakterystycznym dla marki kolorem czerwonym. Geometria gwintu śruby umożliwia – jak w innych modelach – szybkie i pewne wcinanie się w podłoże.
Warto podkreślić, że śruba jest wykonana z dwóch rodzajów materiału. Trzon i napęd wykonano ze stali kwasoodpornej A4, a element żłobiący w początkowej strefie śruby ze stali hartowanej tak, aby przenosił bardzo duże naprężenia .
Śruby do betonu marki fischer, dzięki szerokiemu spektrum rozmiarów, mogą być stosowane praktycznie w każdym etapie inwestycji budowlanej, począwszy od montażu szalunków do montażu zabezpieczeń bhp przy gotowych żelbetach.
W trakcie tego rodzaju prac śruby można demontować po wylaniu fragmentu obmurowania betonowego lub żelbetów. Po sprawdzeniu stanu zużycia gwintu śruby nadają się do ponownego użycia – dodaje Tomasz Sikora.
Przed ponownym wykorzystaniem można je w prosty sposób skontrolować. Wystarczy użyć tulejki sprawdzającej marki fischer, dobranej odpowiednio do średnicy śruby.