W dzisiejszych czasach renowacja mebli DIY, czyli zrób to sam, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Stare meble często posiadają unikalny design i charakter, które można wyeksponować w oryginalny sposób, nadając im niepowtarzalny styl. To także szansa na wykorzystanie dziedzictwa meblowego z PRL lub czasów późniejszych i dostosowanie ich do nowoczesnych aranżacji.
Samodzielna renowacja starych mebli może być interesującym hobby, sprawiać satysfakcję, a ponadto jest to też sposób na oszczędność. To ekologiczna alternatywa, ponieważ poprzez renowację istniejących elementów wyposażenia można zredukować ilość odpadów. Działanie takie pozwala więc zadbać o środowisko naturalne.
Samodzielna renowacja mebli może przekształcić stare, zaniedbane elementy wyposażenia w piękne i funkcjonalne sprzęty. Aby rozpocząć ten projekt, potrzebujesz pewnych podstawowych materiałów. Przydatne są:
Materiały do maskowania – zanim rozpoczniesz odnawianie mebli, zabezpiecz obszary, które nie mają być malowane za pomocą taśmy malarskiej, folii lub gazety.
Środki czyszczące – aby oczyścić mebel przed renowacją, użyj detergentu do naczyń, środka do usuwania wosku lub specjalnego preparatu do czyszczenia drewna.
Materiały ścierne – papier ścierny o różnych gradacjach (gruby, średni, drobny) pozwoli Ci usunąć stare warstwy lakieru, farby i wygładzić powierzchnię. Przy trudnych do usunięcia fragmentach można skorzystać z mocniejszych środków do usuwania farby np. z rozpuszczalnika.
Farba lub lakier – odnawianie mebli można przeprowadzić za pomocą farby lub lakieru, który pasuje do stylu i zamierzonego efektu renowacji. Może to być farba akrylowa, olejna lub lakier poliuretanowy.
Pędzle i wałki malarskie – zadbaj o narzędzia do aplikacji farby lub lakieru na meble. Pędzle o kilku rozmiarach przydadzą się do różnych obszarów mebla.
Elementy dekoracyjne (opcjonalnie) – jeśli planujesz spersonalizować mebel, przydatne mogą okazać się listwy, uchwyty, ozdoby, a nawet tkaniny na tapicerkę.
Jeśli mebel wymaga naprawy, będą Ci potrzebne:
Wypełniacze i masy szpachlowe – do uzupełnienia ubytków i niewielkich uszkodzeń.
Narzędzia do drewna – odnawianie starych mebli byłoby niemożliwe, gdyby nie odpowiednie narzędzia. W asortymencie firmy fisher znajdziesz tarcze do cięcia i szlifowania, które doskonale przygotują powierzchnię do renowacji, a także elektronarzędzia ułatwiające wszelkie prace montażowe i naprawcze. Wiertła o różnych średnicach oraz kołki to nieodzowne elementy podczas napraw. Dzięki nim możliwe jest wzmocnienie konstrukcji i stabilizacja.
Uwaga! Nie zapomnij o ochronnej masce na twarz i okularach. Elementy takie przydadzą Ci się podczas szlifowania i odpylania powierzchni. Pozwolą Ci one zachować bezpieczeństwo podczas pracy.
Aby samodzielna renowacja mebli zakończyła się sukcesem, należy zadbać o staranne przygotowanie powierzchni. Oczyszczenie starych powłok, szlifowanie i odpylanie, sprawią, że po pomalowaniu efekt będzie trwały i estetyczny. Oto przedstawiamy w kilku krokach, jak przygotować drewnianą powierzchnię mebli do renowacji:
Sprawdź, czy są widoczne uszkodzenia, ubytki, czy konieczne są naprawy konstrukcyjne. Określ także, jakie rodzaje wykończenia były wcześniej używane. Jeśli mebel ma stare warstwy farby, lakieru lub politury, warto rozważyć ich usunięcie. Dzięki temu unikniesz niepożądanych efektów wizualnych, które mogłyby zepsuć odnawianie starych mebli.
Powinien być on zgodny z rodzajem wykończenia. Masz wątpliwości, jaka warstwa wykończeniowa pokrywa Twój mebel? W takim razie możesz zastosować prosty test.
Przetrzyj wybrany fragment mebla wacikiem nasączonym alkoholem. – radzi nasz ekspert – Jeśli na waciku pojawi się kleista maź w kolorze powłoki, to znaczy, że mebel został wykończony politurą. W przeciwnym przypadku, gdy wacik pozostanie czysty lub będzie po prostu brudny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że mebel został zalakierowany, pokryty lakierobejcą lub pomalowany innym rodzajem farby. Ten prosty test pomoże Ci określić rodzaj wykończenia mebla i dostosować odpowiednie metody renowacji do jego specyfiki.
Rozpocznij od zeszlifowania istniejących powłok malarskich za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego. Postępuj ostrożnie i kontroluj nacisk, aby nie uszkodzić drewna. W miarę postępu prac zmieniaj papier na drobniejszy, a na koniec wygładź powierzchnię papierem drobnoziarnistym. Pamiętaj, aby szlifować wzdłuż słojów drewna. W ten sposób nie powstaną ostre drzazgi.
Gdy już pozbędziesz się starych powłok, oczyść powierzchnię mebla z pyłu i drobinek. Odkurz go, a następnie przetrzyj wilgotną szmatką, aby pozbyć się pozostałości. Dzięki temu przygotujesz powierzchnię do malowania.
Po przygotowaniu możesz przystąpić do malowania. Wybierz odpowiednią farbę lub lakier, który pasuje do Twojego projektu. Maluj równomiernie i staraj się unikać zacieków. W miarę potrzeb możesz wykonać drugą warstwę farby, po uprzednim wyschnięciu pierwszej. Oto kilka interesujących trików, które pomogą Ci osiągnąć niecodzienny efekt, w taki sposób, że Twoja renowacja mebli DIY stanie się prawdziwym sukcesem:
Wydobywa ona naturalne słoje drewna i nadaje meblowi rustykalny charakter. Renowacja starych mebli przy wykorzystaniu techniki szczotkowania to doskonały sposób na dodanie im uroku i wyjątkowego wyglądu.
Jeśli chcesz nadać meblom styl vintage lub antyczną estetykę, zastosuj technikę starzenia. Możesz to osiągnąć poprzez delikatne obtarcie niektórych obszarów mebla, a także używając specjalnych środków do wybielania. Jeśli mebel ma elementy metalowe, takie jak uchwyty czy ozdoby, możesz nadać im efekt postarzenia, używając specjalnych patyn i farb do metalu.
Renowacja mebli może też polegać na nadaniu im charakteru, dzięki zastosowaniu miedzianych listew, kryształów, czy ozdobieniu wzorami. To doskonały sposób na personalizację i unikalność. Użycie farb w odcieniach złota lub srebra sprawi, że będą prezentować się elegancko i luksusowo. Możesz pomalować nimi detale, takie jak nóżki stołu, czy ozdobne elementy.
Jeśli jesteś miłośnikiem efektów kolorystycznych, spróbuj techniki ombre, która polega na stopniowym przechodzeniu z jednego koloru w drugi. Taka renowacja mebli nadaje im niezwykłej głębi i wyrazistości. Jeśli masz zdolności artystyczne, możesz ręcznie malować na meblach piękne wzory.
Renowacja mebli DIY pozwala nadać starym meblom nowe życie, dostosować je do swojego stylu i preferencji kolorystycznych oraz stworzyć unikatowe, spersonalizowane elementy wystroju. Takie wyzwanie pozwala też rozwijać umiejętności rzemieślnicze i sprawia dużą satysfakcję. Dlatego warto je podjąć!
Eksperymentowanie z różnymi technikami i efektami to część uroku renowacji mebli. Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę z tej dziedziny, to zapisz się na nasz webinar! Podczas spotkania eksperci z fischer, podzielą się swoim doświadczeniem na temat renowacji starych mebli i odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.
Nadaj nowe życie Twoim starym meblom z produktami marki fisher!