PROSTY GRILL Z CEGŁY – JAK ZBUDOWAĆ IDEALNE MIEJSCE DO GRILLOWANIA W OGRODZIE?

Marzysz o własnym, solidnym grillu w ogrodzie? Nie musisz wydawać fortuny na gotowe modele. Możesz zbudować go samodzielnie, tanim kosztem, zwłaszcza jeśli po poprzednim remoncie zostały Ci niepotrzebne cegły. Podpowiadamy, jak krok po kroku zbudować prosty grill z cegły, który posłuży Ci przez lata.

image

Grill ogrodowy z cegieł – dlaczego warto go zbudować

Nie masz doświadczenia w murowaniu? Nic nie szkodzi. Budowa grilla ogrodowego z cegły jest prostsza, niż myślisz. Wystarczy kilka podstawowych narzędzi, odpowiednie materiały i trochę cierpliwości – aby stworzyć własne miejsce do grillowania. 

Największą zaletą samodzielnej budowy jest też to, że to Ty decydujesz, jak ma wyglądać grill ogrodowy z cegieł. Możesz stworzyć coś, czego nie znajdziesz w żadnym sklepie. Na początek warto zacząć od najprostszej konstrukcji. Z czasem możesz stopniowo ją ulepszać. Dodać okap, dzięki czemu dym nie będzie Ci przeszkadzał podczas grillowania. Komin poprawi cyrkulację powietrza, a solidny blat ułatwi przygotowywanie jedzenia.
image

Co będzie Ci potrzebne, żeby zbudować prosty grill z cegły

Zanim zaczniesz układać cegły, warto przygotować prosty projekt grilla ogrodowego. Zmierz miejsce, w którym planujesz postawić konstrukcję. Lokalizacja ma ogromne znaczenie. Nie chcesz, żeby dym leciał prosto do domu czy na sąsiada, prawda? Wybierz miejsce osłonięte od wiatru, ale jednocześnie zapewniające dobrą cyrkulację powietrza. Nie stawiaj grilla też pod drzewami czy blisko drewnianych konstrukcji – bezpieczeństwo przede wszystkim. 

Nasz prosty grill z cegły będzie miał klasyczną konstrukcję – długość około 80 cm, szerokość 60 cm i wysokość 90 cm. Taka wielkość pozwala wygodnie grillować, a jednocześnie nie zajmuje zbyt dużo miejsca w ogrodzie.


Materiały do budowy:

  • Cegły – potrzebujesz około 200 cegieł klinkierowych lub pełnych ceramicznych. Z łatwością wytrzymują wysoką temperaturę i nie chłoną wody. Nie używaj pustaków ani betonu komórkowego – nie nadają się do warunków grillowania.

  • Zaprawa cementowa – powinna być odporna na wysoką temperaturę.

  • Ruszt – gotowy ruszt kupisz w markecie budowlanym. Wybierz taki, który pasuje do szerokości Twojego grilla.

  • Beton – do stworzenia stabilnej podstawy.

image

Narzędzia i elementy:

Budowa grilla ogrodowego z cegły  – tych błędów nie popełnij 

Podczas budowy grilla dojść może do różnych błędów. Oto najczęstsze z nich:

  • Użycie zwykłej zaprawy cementowej – nie wytrzyma wysokich temperatur i zacznie się kruszyć.

  • Za niski lub za wysoki ruszt – optymalna wysokość to 30-50 cm nad paleniskiem.

  • Krzywe ścianki – powinny być idealnie pionowe. Dlatego podczas ich budowy często sprawdzaj pion za pomocą poziomicy.

Jak zbudować grill ogrodowy, aby przetrwał lata, w trudnych warunkach, na świeżym powietrzu? Ważne są solidne mocowania. Kotwa SXRL ze śrubą sześciokątną i podkładką jest szczególnie polecana do mocowania elementów stalowych – twierdzi ekspert marki fisher –  Jest bardzo wytrzymała na obciążenia i można stosować ją w pełnych materiałach budowlanych, takich jak cegła.

Jak zbudować grill ogrodowy –  instrukcja krok po kroku

1. Stwórz fundament

Wykop dół o głębokości 30 cm w wybranym miejscu. Dół powinien mieć 100 cm długości i 80 cm szerokości. Na dno wysyp warstwę żwiru (około 10 cm). Zalej betonem (ok. 15 cm grubości) i wyrównaj. Sprawdź za pomocą poziomicy, czy powierzchnia jest idealnie pozioma. Beton pozostaw na kilka dni, aż całkowicie wyschnie. 

2. Zbuduj ścianki grilla

Nasz projekt grilla ogrodowego zakłada, że będzie on miał kształt prostokąta. Będzie składał się z 3 ścianek, a z przodu będzie otwarty. Zacznij układać boki z cegieł – jedną obok drugiej. Połącz je za pomocą zaprawy cementowej. Nakładaj ją na powierzchnię za pomocą szpachelki, a nadmiar usuń. 

Zachowaj odpowiednią grubość spoin – najlepiej między 6 a 10 mm. Do odmierzenia tych przestrzeni możesz używać kołków dystansowych. Cegły układaj z przesunięciem o połowę długości względem poprzedniej warstwy.


3. Stwórz palenisko

Gdy konstrukcja osiągnie wysokość 70 cm od powierzchni, czas przystąpić do budowy paleniska. Możesz stworzyć je z żaroodpornych cegieł (w tym przypadku trzeba zadbać o odpowiednie podparcie) lub z gotowej płyty betonowej. Nad paleniskiem postaw jeszcze kilka rzędów cegieł. 

4. Wykonaj półki na ruszt 

Jeśli używasz węgla drzewnego, ruszt nad paleniskiem powinien znajdować się na wysokości ok. 30-40 cm. Przy drewnie lepiej ustawić ruszt wyżej, na wysokości 40-50 cm, ponieważ płomienie są zwykle większe podczas jego palenia.

Oparcie dla rusztu będą stanowić ceowniki stalowe. Przyłóż ceownik do muru na odpowiedniej wysokości i zaznacz ołówkiem miejsce wiercenia. Za pomocą wiertarki i wiertła do cegieł marki fisher wykonaj otwory. Powinny być one tej samej głębokości, co długość kotwy ramowej. 

Umieść w otworze kołek, przyłóż ceownik i wkręć kotwę, za pomocą klucza nasadowego. Drugi ceownik przyczep do muru (dokładnie na tej samej wysokości) na przeciwnej ścianie grilla. Na koniec umieść pomiędzy nimi ruszt. 


Teraz już wiesz, jak zbudować grill ogrodowy – podsumowanie


Twój
prosty grill z cegły jest już gotowy. Jeśli chcesz, z czasem możesz dobudować do niego okap, komin lub wzbogacić o praktyczny blat roboczy z boku konstrukcji. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich mocowań użyć, do budowy grilla? W takim razie zapraszamy na nasz webinar! Wystarczy, że wypełnisz formularz, a nasi eksperci udzielą Ci wielu praktycznych porad.


cd-green-64c8fdbcdb-6hnp2