Wiaty garażowe to konstrukcje zapewniające dodatkową przestrzeń magazynową w pobliżu budynku. Kojarzą się przede wszystkim z zadaszonym miejscem parkingowym dla samochodów. Zapewniają im ochronę przed deszczem, śniegiem, promieniami słonecznymi, a także uszkodzeniami mechanicznymi. Wiaty możesz też wykorzystać jako dodatkowe miejsce wypoczynkowe i magazyn na meble ogrodowe, maszyny, narzędzia ręczne lub inne przedmioty.
Konstrukcje wiat mogą być wykonane w różny sposób. Część inwestorów decyduje się na ulokowanie wiaty na wolnej przestrzeni z dala od budynku. My zajmiemy się wiatami przylegającymi do obiektu i sposobami mocowania wiaty do budynku. Takie obiekty są uznawane za bardziej stabilne i tańsze. Wiata przylegająca do ściany domu z jednej strony ma dodatkową osłonę przed wiatrem i deszczem.
Przed przystąpieniem do pracy wykonaj precyzyjny projekt. Oceń następujące parametry:
Wpływ na projekt budowy i sposób mocowania wiaty mogą mieć przepisy budowlane, a konkretnie kwestie formalne. W zależności od rozmiaru obiektu i charakteru zabudowy działki może być potrzebne zgłoszenie i pozwolenie, a w niektórych przypadkach formalności nie będą Cię dotyczyły. W praktyce wygląda to następująco:
Pozostawiając innym poradnikom kwestie związane z tworzeniem konstrukcji wiaty, skupmy się na mocowaniu wiaty do budynku. Na etapie projektu musisz określić między innymi czym i jak przytwierdzić wiatę do budynku. Masz do wyboru dwa rozwiązania:
W zależności od tego, jakie podłoże odkryjesz po zdjęciu izolacji, będziesz mógł dobrać odpowiednie kotwy. Jeśli mur okaże się solidny i nośny, mocowanie wiaty do elewacji możesz wykonać za pomocą kotew stalowych wkręcanych do ściany. Przy podłożach o niewielkiej grubości, możesz wykonać otwór przelotowy i zamocować wiatę na pręcie nagwintowanym przykręcanym od wewnątrz obiektu.
Te techniki nie sprawdzą się, jeśli odkryty mur będzie uszkodzony lub niewystarczająco nośny. W takim przypadku mocowanie wiaty garażowej do podłoża musisz wykonać z wykorzystaniem kotwy chemicznej. Po wykonaniu otworu w ścianie będziesz musiał zaaplikować odpowiedni środek. Może to być uniwersalna zaprawa iniekcyjna FIS P przeznaczona do montaży zewnętrznych i wewnętrznych. Następnie do otworu wystarczy wprowadzić pręt lub kotwę i poczekać na związanie. Ten sam środek i technikę zastosuj przy otworach zlokalizowanych przy krawędzi muru.
Niezależnie od konstrukcji wiaty i jej lokalizacji, musisz zamocować ją przede wszystkim do podłoża. Chodzi głównie o osadzenie słupków na utwardzonym gruncie lub płycie. Tu stosowane są dwie podstawowe techniki:
W każdym budynku prace będą przebiegały nieco inaczej, jednak materiały i narzędzia w większości przypadków będą te same. Do wykonania tego zadania będą Ci potrzebne następujące materiały:
Kiedy będziesz dysponował wszystkimi potrzebnymi materiałami, zacznij gromadzić narzędzia. Co będzie potrzebne? Dobierz je do charakteru pracy, jaka Cię czeka. Poszczególne etapy to:
Mocowanie wiaty do elewacji budynku ma zapewnić stabilność tej konstrukcji. Jednocześnie nie może stanowić niebezpieczeństwa dla samego budynku. Stabilność łączenia i jego żywotność możesz uzyskać, stosując wysokiej jakości kotwy. Takie produkty znajdziesz w ofercie producenta fischer. Dzięki wieloletniej tradycji i ciągłemu doskonaleniu swoich produktów fischer należy obecnie do światowych liderów branży. Sięgając po wyroby z logo producenta i stosując się do prawideł sztuki budowlanej, będziesz mógł spokojnie korzystać z nowej wiaty.