MOCOWANIE SZAFY DO ŚCIANY – WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ!

Brak mocowania szafy stojącej do ściany może prowadzić do groźnych sytuacji. Dotyczy to zarówno mebli umieszczanych w domu, jak i obiektach przemysłowych. Jak wykonać mocowanie szafy do ściany i jakich akcesoriów do tego użyć? 

image

Przykręcanie szafy do ściany: techniki, które gwarantują bezpieczeństwo

Szafy na ubrania, komody czy regały magazynowe – powszechnie przyjęło się, że szafy stojące nie są dodatkowo mocowane do konstrukcji ścian. Za ich stabilizację odpowiada jedynie siła grawitacji, która działa na masę meble wraz z jego obciążeniem. Tymczasem ta sama siła w szczególnych okolicznościach może doprowadzić do przewrócenia się mebla. Wystarczy nierównomiernie rozłożony ciężar, szarpnięcie za otwarte skrzydło drzwi lub dziecięce zabawy. To sprawia, że szafa wraz z jej zawartością stanie się ogromnym zagrożeniem dla domowników. 


O konieczności mocowania mebli stojących do ściany pisze wielu producentów na etykietach swoich wyrobów. Niestety niewiele osób urządzających wnętrza stosuje się do tych zaleceń. Tymczasem mocowanie można wykonać na wiele sposobów i dostosować rodzaj złącza do warunków technicznych obiektu. Najczęściej mocuje się szafę za pomocą akcesoriów łącznych z grupy standardowych mocowań. Użycie nawet najprostszych łączeń do przymocowania szafy do ściany znacznie ogranicza ryzyko przewrócenia się szafy. 


image

Mocowanie szafki do ściany: praktyczne wskazówki i porady

Mocowanie szafy do ściany kojarzy się głównie z wieszaniem szafek kuchennych lub budową pawlaczy. Jest to skojarzenie słuszne. Przy mocowaniu mebli stojących trzeba wykonać podobne połączenie, które obejmie mebel i konstrukcję budynku. Istnieje jednak kilka różnic i w przypadku takiego montażu należy zwrócić uwagę na następujące cechy:

 

  • kotwa musi być ulokowana bardzo precyzyjnie – mebel nie może być zawieszony w powietrzu. Całym ciężarem musi opierać się na podłodze, a mocowanie do ściany ma jedynie zapobiegać przechyleniu konstrukcji;

  • mebel nie musi przylegać do ściany w miejscu montażu – listwy wykończeniowe przypodłogowe lub gniazda naścienne często uniemożliwiają dosunięcie mebla do samej ściany. Element mocujący musi być na tyle długi, żeby stworzyć pewne połączenie pomimo zwiększonej odległości;

  • połączenie musi być łatwe do demontażu – przy niemal każdym remoncie przemeblowaniu i gruntownym sprzątaniu meble zmieniają położenie. Złącze musi dawać możliwość demontażu i ponownego zamocowania po zakończeniu prac. 

W zależności od warunków technicznych, do przykręcania szafy do ściany możesz zastosować kilka akcesoriów montażowych. Do najczęściej stosowanych należą: 

 

  • połączenia mechaniczne – wszelkiego rodzaju kołki, kotwy stalowe i wkręty. Tworzą bardzo trwałe i sztywne połączenia. Rodzaj kotwy można dopasować do typu materiału, z jakiego wykonana jest ściana. Można swobodne dobierać też długości trzpieni, co ma znaczenie przy szafach nieprzylegających do ściany;

  • taśma mocująca do mebli – to system montażowy z taśmą, której długość można regulować za pomocą specjalnego mechanizmu ściągającego. W zależności od wariantu, mocowanie wymaga zastosowania kołka lub taśmy samoprzylepnej. Zaletą jest możliwość bardzo szybkiego i sprawnego demontażu. Niestety taśmy nie sprawdzają się przy dużych obciążeniach, zwłaszcza w wariantach mocowanych na taśmach samoprzylepnych;

  • szyny montażowe meblowe – to system stosowany głównie przy szafkach wiszących, jednak w określonych przypadkach można użyć go także przy stojących. Zaletą szyny jest możliwość ponownego zamocowania po przesunięciu mebla. Wymaga zastosowania specjalnych uchwytów montowanych w konstrukcji szafy i sprawdza się tylko przy meblach ustawionych przy samej ścianie. 

Przygotowanie i mocowanie ścianki tylnej szafy: jak to zrobić prawidłowo?

Mocowanie ścianki tylnej szafy do podłoża jest możliwe tylko po uprzednim przygotowaniu tej części mebla. W większości półek wiszących zauważysz zawieszki meblowe lub elementy przeznaczone do mocowania na szynach. W szafach stojących sam będziesz odpowiedzialny za zamontowanie takiego elementu. Najbardziej uniwersalne są metalowe uchwyty z oczkiem, przez które można przeciągnąć trzpień kotwy, kołka lub pręta gwintowanego. 


Warto zaznaczyć, że zawieszka musi być stabilnie przymocowana do mebla. Warto przykręcić ją za pomocą krótkich wkrętów meblowych. Jeśli to możliwe, postaraj się przykręcić ją do dwóch niezależnych elementów, czyli pionowej ściany i poprzecznego zakończenia na górze szafy. 


Mocowanie szafy do ściany – proponowane akcesoria montażowe 

Przed rozpoczęciem pracy z mocowaniem szafki do ściany musisz dobrać odpowiednie akcesoria montażowe. Z oferty fisher warto polecić kołki nylonowe DuoPower, które zapewniają odpowiednia nośność w każdym typie podłoża. W przypadku mocowania do płyt g-k w systemach suchej zabudowy sięgnij po Nylonowe mocowanie uchylne fischer DuoTec. To produkt z tej samej linii, jednak dostosowany konstrukcyjnie do przegród płytowych. 


Bardzo uniwersalne zastosowanie ma Kotwa sworzniowa FBN II GS. Wytrzymuje duże obciążenia, dlatego sprawdzi się przy ciężkich meblach lub regałach narażonych na drgania np. w fabrykach. Kotwa ma trzpień o długości nawet 250 mm, co pozwala zastosować ją przy meblach oddalonych od ściany.
image

Czym przymocować szafę do ściany: przegląd narzędzi 

Jeśli zabierasz się za mocowanie szafy do ściany za pomocą kotew lub kołków, będziesz potrzebować kilku podstawowych narzędzi. Konieczne będzie wywiercenie otworu, dlatego będą Ci potrzebne:

 

  • wiertarka (przy płytach betonowych i żelbecie musi być wyposażona w funkcję udaru);

  • wiertła dostosowane do rodzaju materiału ściennego i o średnicy zbieżnej z kotwami;

  • akcesoria do mocowania, czyli wkrętarka z bitem, wkrętak ręczny lub klucze płaskie.


 

Poza tym zbierz wokół siebie standardowe narzędzia potrzebne przy wszelkich pracach monterski, takie jak: miara, młotek, poziomnica, kombinerki itp.


Przymocowanie szafy do ściany: krok po kroku

Zastanawiasz się, od czego zacząć pracę i jak przymocować szafę do ściany? Przedstawiamy krótką instrukcję i kolejność przeprowadzanych robót:

  1. Ustawienie szafy – ustaw mebel w miejscu docelowym w sposób swobodny i stabilny.

  2. Lokalizacja i wyznaczenie miejsca na wkręt – nie zmieniając ułożenia szafy i analizując układ uchwytu meblowego, określ miejsce na ścianie, w którym powinien znaleźć się element montażowy. Następnie wyznacz punkt i wykreśl go. Na każdą szafę, komodę i regał powinny przypadać minimum dwa punkty mocowania rozłożone równomiernie. 

  3. Wykonanie otworu – w oznaczonych miejscach wykonaj otwory, korzystając przy tym z wierteł do konkretnego typu materiału i techniki dostosowanej do rodzaju podłoża;

  4. Połączenie elementów – osadź kołek w ścianie i zamocuj go do mebla;

  5. Test połączenia – oceń stabilność kołka, a także samego połączenia. Sprawdź, czy mebel całym ciężarem opiera się na podłodze, a nie wisi na kotwie.

Mocowanie szafy do ściany – wszystko, co musisz wiedzieć!

Mocowanie szafy do ściany jest zadaniem stosunkowo łatwym, jednak niezbyt powszechnym. Warto jednak przykręcić meble do podłoża szczególnie w obiektach narażonych na drgania lub nieprzewidziane wypadki, głównie z udziałem najmłodszych. 


Jeśli chcesz mieć pewność, że zrobiłeś wszystko dla bezpieczeństwa w domu lub magazynie, wybierają solidne akcesoria montażowe. Czym przymocować szafę do ściany? Skorzystaj z oferty fisher, czyli producenta profesjonalnych akcesoriów złącznych. Wybierz gwarancję mocnego połączenia i przestań martwić się o stabilność mebli stojących. 


cd-green-64c8fdbcdb-6hnp2