JAKIE WKRĘTY DO PODBITKI SPRAWDZĄ SIĘ IDEALNIE? SPRAWDŹ!

Montaż podbitki jest jednym z końcowych etapów wykończenia połaci dachowej. Odpowiednio przygotowany materiał i akcesoria montażowe gwarantują skuteczne przeprowadzenie pracy. Jakie wkręty do podbitki wybrać i od czego zależy decyzja?

image

Jakie wkręty do podbitki: wybór odpowiednich rozwiązań dla Twojego projektu 

Podbitka jest elementem dachu widocznym tylko od spodu i to jedynie przy określonym kącie patrzenia. Bardzo często nie wpływa na ogólny widok elewacji. To sprawia, że część budowlańców nie zwraca uwagi na to, jakie wkręty do podbitki wybierają. Tymczasem ma to ogromne znaczenie dla jej estetyki i funkcjonalności. 


Podbitka to warstwa desek lub płyt PCV, które montuje się od spodu połaci dachowej pomiędzy elewacją i okapem. Ten element dopełnia i wieńczy całą połać. Jej zadaniem jest zasłonięcie konstrukcji dachowej i estetyczne wykończenie tej część. Chroni też belki więźby przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi. Jeśli dobierzesz właściwe akcesoria montażowe, więźba będzie skutecznie chroniona, a ta część wykończeniowa utrzyma znakomity wygląd. 


Do montażu desek na podbitkę wykorzystuje się dwa rodzaje akcesoriów złącznych: gwoździe i wkręty. Dawniej dominowały gwoździe, jako najskuteczniejszy element montażowy. Obecnie odchodzi się od nich na rzecz wkrętów gwintowanych. Wpływa na to bogaty asortyment wkrętów, a także możliwość pracy z różnymi materiałami. Zastosowanie wkrętów nie wymaga też tak dużych umiejętności, jak praca z gwoździami, a ryzyko pękania desek jest nieco mniejsze.  


image

Jakie wkręty do podbitki drewnianej: kluczowe cechy do rozważenia 

Najważniejszym typem zagrożenia, przed jakim stają wkręty do podbitki, są czynniki atmosferyczne. Akcesoria złączne są narażone na działanie deszczu, śniegu, zróżnicowanych temperatur i promieni słonecznych, co prowadzi do korozji. Z reguły wilgoć nie działa bezpośrednio na wkręty, które są ukryte pod połacią dachową. Musisz jednak zadbać o to, żeby wkręty miały zabezpieczenie antykorozyjne.

Jakie wkręty do podbitki drewnianej można zastosować? W ofercie producentów znajdują się wkręty stalowe wykończone kilkoma typami powłoki chroniącej przed korozją. Do najpopularniejszych należą:

  • wkręty mosiądzowane – wyróżnia je żółty kolor. Zabezpieczenie przed korozją jest stosunkowo słabe i lepiej nie stosować ich w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie wilgoci;

  • wkręty fosfatowane – przeznaczone przede wszystkim do montażu płyt g-k w konstrukcjach suchej zabudowy. Mają słabą ochronę przeciwkorozyjną, dlatego nadają się do podbitek tylko w szczególnych przypadkach;

  • wkręty ocynkowane – przy odpowiednio przeprowadzonym montażu, w wyniku którego nie zostanie uszkodzona powłoka cynku, wkręty zachowają odporność na korozję przez długi czas. Nie sprawdzają się przy jasnych gatunkach drewna, ponieważ mogą powodować ciemne zacieki;

  • wkręty nierdzewne – akcesoria wykonane ze stali kwasoodpornej A2 najlepiej znoszą działanie czynników atmosferycznych. Są powszechnie stosowane także do budowy elewacji i tarasów. Wadą może być ich cena wyższa od pozostałych typów.


Charakterystyczna kolorystyka konkretnej powłoki zabezpieczającej może mieć znaczenie przy dopasowaniu wkrętów do konkretnego rodzaju podbitki. Przy ciemnym drewnie lepiej wybrać wkręty fosfatowane niż mosiądzowane, ponieważ będą mniej rzucały się w oczy.

Wybór idealnych wkrętów do podbitki: od czego zacząć? 

Decyzje o tym, jakie wkręty do podbitki wybrać w czasie montaż, powinieneś podjąć po analizie warunków technicznych. Zacznij od wymiaru wkręta, a konkretnie jego długości. Element montażowy powinien być na tyle długi, żeby przebić się przez deskę podbitki i przynajmniej połową długości trzpienia zagłębiać w konstrukcji stelaża. Pamiętaj, że wkręty nie powinny przebijać na wylot belki nośnej, ponieważ może to osłabiać wytrzymałość łączenia. 


Wybierając typ konstrukcji, zwróć uwagę także na inne parametry. Rodzaj gwintu i zakończenia trzpienia powinny być dostosowane do rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest podbitka. Wyborowi może podlegać także kształt łba i rodzaj gniazda montażowego. Do drewna wybieraj wkręty stożkowe, których łby schowają się wewnątrz materiału z gniazdami krzyżowymi lub typu TORX.


Jakie wkręty do podbitki drewnianej: porównanie popularnych opcji

Dobór wkrętów do podbitki zależy od tego, jak wiele interesujących Cię cech ma dany element. Jeżeli zależy Ci na maksymalnej żywotności, sięgnij po wkręty wykonane ze stali kwasoodpornej, stosowane też przy budowie tarasów. Akcesoria takie jak Wkręt tarasowy FTS-ST A2P zagwarantują znakomitą żywotność i niezmienny wygląd przez wiele lat użytkowania. 


Możesz sięgnąć też po inne wkręty z gorszym zabezpieczeniem przeciwkorozyjnym, jednak wystarczające w szczególnych miejscach i pasujące do montażu elementów drewnianych. Sprawdzi się tu między innymi Wkręt z pełnym gwintem PowerFull FPF-ST ZPF stosowany przy konstrukcjach drewnianych, w tym budowie więźby dachowej. Ciekawą propozycją jest Wkręt do suchej zabudowy FSN-TPR z końcówką zapewniającą skuteczne wcinanie się w drewno.


image

Jakie wkręty do podbitki PCV: specyfika montażu i rekomendacje 

Nie zawsze podbitki wykonywane są z drewna. W ostatnich latach na popularności zyskują podbitki z PCV lub materiałów kompozytowych. Są lekkie, tanie, a poziomem estetyki dorównują drewnu. Często są oferowane wraz z mocowaniami systemowymi, co ułatwia montaż. Jednak nawet w takich sytuacjach montaż w narożnikach, zakamarkach lub naprawę trzeba wykonać za pomocą wkrętów. Pojawia się zatem pytanie, jakie wkręty do podbitki PCV będą najlepsze?


Rodzaj podbitki nie ma wielkiego znaczenie, jeśli chodzi o dobór wkrętów. W praktyce stosuje się każdy rodzaj, który jest dopasowanych do konstrukcji wymiarami i kolorystyką. Ze względu na to, że łeb stożkowy trudniej schować wewnątrz materiału, zaleca się stosowanie wkrętów z płaskim łbem. Przykładem takiego elementu złącznego może być PowerFast FPF-WT ZPP.  


Nieco inaczej musisz jednak podejść do kwestii samego montażu. Powierzchnia zewnętrzna modłów z tworzywa jest twarda i bezpośrednie wprowadzenie wkręta jest znacznie trudniejsze. Zaleca się wcześniejsze nawiercanie otworów prowadzących za pomocą cienkich wierteł. To spowalnia czas prowadzenia pracy, jednak minimalizuje ryzyko pękania elementów i ześlizgiwania się wkrętów. Podobne wiercenia powinieneś wykonać przy podbitkach z twardego gatunku drewna. 


Podsumowanie: Jakie gwoździe do podbitki zapewnią trwałość i estetykę?

Wybór akcesoriów montażowych do podbitki drewnianej powinien być podyktowany warunkami technicznymi, doborem materiału i estetyką. Niezależnie od tego, jakie gwoździe do podbitki drewnianej wybierzesz, z pewnością zależy Ci na stworzeniu stabilnego i pewnego mocowania. W związku z tym wybierz produkty znajdujące się w ofercie fisher. To wysokiej jakości akcesoria, które gwarantują wieloletnie stabilne mocowanie. Postaw na mocne i bezpieczne elementy, dzięki którym wykończenie dachu zachowa stabilność przez długie lata. 


cd-green-64c8fdbcdb-24hwn