Jeśli remontujesz budynek wykonany z pustaków typu Porotherm, nie musisz obawiać się osadzania kołków montażowych. Jakie kołki do Porothermu wybrać i na co zwrócić uwagę w czasie montażu? Poznaj odpowiedzi na pytania, czytając nasz poradnik.
Na placach budowy możesz usłyszeć wiele mitów, które nie mają przełożenia na rzeczywistość. Jednym z nich jest problem z mocowaniem mebli, elementów niekonstrukcyjnych i akcesoriów ociepleniowych do ściany z Porothermu. Pojawiają się opinie, że na tego rodzaju ścianach nie będziesz w stanie zawiesić nawet dekoracji, nie wspominając już o ciężkich meblach. Tymczasem problemem nie jest to, czy można mocować akcesoria złączne do pustaków, a jakie kołki do Porothermu wybrać, żeby mocowania okazało się stabilne.
Wyjaśnieniem problemu z montażem może być przeanalizowanie struktury Porothermu. To określenie stosuje się w odniesieniu do pustaków ściennych ceramicznych. Są to elementy wykonywane z gliny, drążone i wypalane, co zapewnia im duża trwałość. Z kolei puste przestrzenie wewnątrz elementu odpowiadają za mniejszą wagę i lepszą izolację termiczną przegrody.
Pozostaje pytanie, jaki kołek do Porothermu wybrać? Możliwości jest wiele, a większość z nich dokładnie opiszemy w dalszej części poradnika. Do mocowania można wykorzystać niemal każdy rodzaj akcesoriów złącznych pasujący do pustaków.
obciążenie kołka – akcesoria złączne musisz dopasować do przewidywanego obciążenia, jakie będą przenosić, a także kierunku działania siły;
głębokość posadowienia kołka – jak głęboko musi wejść kołek w podłoże, żeby zapewnił stabilne mocowanie. Od tego zależy między innymi długość trzpienia;
sposób wykończenia kołka – kołki mogą być zakończone łbem stożkowym, sześciokątnym, a także płaskim, stosowanym przy mocowaniu elementów izolacji termicznej.
Warto też pamiętać o kilku zasadach w czasie wykonywania otworu i samego mocowania akcesoriów.
Chcesz zamontować elementy konstrukcyjne lub ocieplenie do ścian z pustaków? Nie wiesz, jakie kołki do Porothermu wybrać? Zacznij od klasycznych akcesoriów mechanicznych, a jeśli nie znajdziesz odpowiedniego, sięgnij po kotwy chemiczne.
Przy mocowaniu lekkich akcesoriów wewnątrz budynku mogą wystarczyć standardowe mocowania w postaci kołków z nylonowymi kołnierzami. Są łatwe w montażu, stosunkowo tanie i wystarczą do zawieszania dekoracji, mebli czy instalacji z rurek PCV. Możesz też obciążyć je natychmiast po zamocowaniu. W przypadku ścian zewnętrznych pokrytych izolacją termiczną konieczne jest zastosowanie kołków z dłuższymi trzpieniami.
W szczególnych przypadkach do osadzania kołków stosuje się zamocowania chemiczne. Sprawdzają się przede wszystkim przy bardzo dużych obciążeniach. Można zastosować je także w sytuacji, kiedy element złączny montowany jest blisko narożnika albo w innym miejscu niegwarantującym odpowiedniej nośności dla standardowych kołków. Wadą tego rozwiązania jest długi czas schnięcia, dlatego musisz poczekać z obciążaniem kołka mocowanego chemicznie do związania żywicy.
Masz wiele możliwości wyboru, jeśli chodzi o to, jakie kołki rozporowe do Porothermu wybrać. Z oferty fischer możesz sięgnąć między innymi po podstawowe Uniwersalne kołki rozporowe FU. Wywinięty kołnierz zapobiega wpadaniu kołka do otworu, a kształt nacięć na koszulce uniemożliwia obracanie się nylonowej koszulki wewnątrz. Do pustaków ceramicznych Porotherm świetnie sprawdzi się także Kołek rozporowy SX. Jeśli nie jesteś pewien rodzaju podłoża, zawsze możesz zastosować Kołek uniwersalny UX z koszulką zapętlającą się wewnątrz otworów. Te produkty oferowane są w wielu wariantach wymiarowych, dlatego bez problemu znajdziesz wśród nich pasujący element.
Wszystkie wcześniej wymienione kołki mechaniczne sprawdzają się przy obciążeniach lekkich i o średniej ciężkości. Jeśli jednak potrzebujesz akcesoriów umożliwiających przenoszenie dużych obciążeń, musisz sięgnąć po bardziej specjalistyczne środki. Jakie kołki do Porothermu przy dużych obciążeniach? Wybierz kotwy chemiczne, takie jak Zaprawa iniekcyjna FIS P 300 T. To uniwersalny środek, który sprawdzi się przy mocowaniu balustrad, poręczy i wielu elementów konstrukcyjnych.
Zastosowanie kotew chemicznych w przypadku pustaków wymaga użycia specjalnych tulei siatkowych. Są oferowane standardowe tuleje z różnych materiałów, a nawet wyposażone w gwint wewnętrzny. Takie akcesoria zapobiegają wydostawaniu się zaprawy żywicznej do wnęk w pustakach.
Jeśli wiesz już, po jakie kołki rozporowe do Porothermu sięgnąć, możesz przejść do mocowania. Przy pracach z pustakami Porotherm musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach montażowych:
Nie wierć udarem – włączona funkcja udaru może doprowadzić do pęknięcia i uszkodzenia cienkich ścianek pustaka. To spowoduje ograniczenie nośności materiału.
Stosuj odpowiednie wiertła – do wiercenia w pustakach Porotherm musisz zastosować wiertło do wyrobów ceramicznych. W ten sposób unikniesz powstawania postrzępionych krawędzi na wierzchniej części i wewnątrz pustaka.
Dopasuj wiertło do kotwy – średnica wiertła musi być taka sama jak średnica kotew osadzanych w podłożu. To umożliwia pewne i stabilne ułożenie kołnierzy nylonowych.
Montaż kołków w pustakach typu Porotherm jest możliwy i z reguły nie sprawia wiele problemu. Mało tego, przy odpowiednio dobranych akcesoria mocowanie będzie bardzo stabilne. Jaki kołek do Porothermu? Nie zawracaj sobie głowy przypadkowymi akcesoriami montażowymi, tylko sięgnij po sprawdzonego producenta. Kołki fischer to gwarancja pewnego i trwałego mocowania. Zaufaj specjalistom i obalaj kolejne mity panujące na placach budowy.