Zastanawiałeś się kiedyś, jakie wybrać dobre mocowanie do betonu? Z naszego przewodnika dowiesz się, jakie kołki do betonu sprawdzą się najlepiej. Dodatkowo omówimy, jakie kołki do gazobetonu będą idealnie podczas prac budowlanych. Wyjaśnimy, dlaczego ważny jest odpowiedni dobór tych elementów montażowych. Poznaj niezawodne mocowania marki fisher. Nasz przewodnik dostarczy Ci niezbędnej wiedzy, aby Twoje projekty były mocne i bezpieczne.
1. Dlaczego kołki należy dobierać w zależności od podłoża?
2. Jakie kołki do betonu?
3. Jakie kołki do betonu komórkowego?
4. Jakie kołki do suporeksu?
5. Jakie kołki do gazobetonu?
6. Czego potrzebujesz do montażu kołków do betonu?
7. Jakie kołki do betonu – podsumowanie
Ściany wykonane są z różnych materiałów i mają odmienne właściwości. Beton charakteryzuje się inną twardością i gęstością niż cegła czy płyta gipsowo-kartonowa. Dlatego, jeśli planujesz przymocować do ściany półkę, wiszącą szafkę lub garderobę,
bardzo ważne jest, aby dobrać elementy mocujące do danej powierzchni. Zapewnia to stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji.
Używając właściwych kołków, sprawisz, że montowane przedmioty będą stabilnie i bezpiecznie przylegać do ściany. Dodatkowo chronisz samą ścianę przed potencjalnymi uszkodzeniami. Nieodpowiednie mogą powodować pęknięcia w cegle, osłabienie struktury
betonu, a nawet wypaść z płyty gipsowo-kartonowej. Może to prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, gdy obciążone elementy nagle się poluzują lub odpadną.
Przy wyborze konkretnego modelu śruby należy kierować się przede wszystkim wytycznymi, które mówią o:
– odległości od krawędzi, która musi być zachowana;
– odległościach osiowych;
– kotwa od kotwy;
– głębokość zakotwienia łącznika w podłożu;
– grubości elementu mocującego, który ma być przytwierdzony do danego podłoża;
– nośności, którą chcemy uzyskać;
Istotne jest także samo podłoże oraz miejsce zastosowania. Jeżeli śruba ma być montowana wewnątrz budynku, to należy wybrać wariant w ocynku elektrolitycznym. Jeśli chodzi o zastosowanie na zewnątrz, przeznaczone są do niego śruby ze stali A4, czyli kwasoodporne. Ich właściwości pomagają zapobiegać erozji i korozji, a więc wpływają na przedłużenie żywotności danego łącznika – tłumaczy Tomasz Sikora.
Ważnym wyróżnikiem śrub ULTRACUT FBS II jest zminimalizowanie niemal do zera ryzyka popełniania błędu. Poprawne łączenie z użyciem tych elementów jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku łącznika mechanicznego czy chemicznego.
Śruba ULTRACUT FBS II może być też montowana blisko krawędzi betonu, na której mocowane są elementy nośne. Naprężenia powstające przy wkręcaniu śruby w beton rozkładają się bowiem równomiernie na cały fragment podłoża. Stosując śrubę ULTRACUT FBS II, nie trzeba też czyścić otworów montażowych. – Wystarczy przewiercić otwór o trzy średnice śruby głębiej. Dzięki temu urobek zostanie odprowadzony w głąb otworu i można przystąpić do wkręcania śruby w podłoże. Przy mocowaniach chemicznych nie można zastosować tej metody – podkreśla Tomasz Sikora.
Śruby do betonu ULTRACUT FBS II pozwalają na wykonywanie poprawek i korekcji w trakcie montażu, co jest ich ważnym wyróżnikiem na tle większości konkurencji. – Jeśli jest taka potrzeba, możemy wykręcić śrubę, wypoziomować lub wypionować klinami lub dystansami i ponownie dokręcić element mocujący.
W asortymencie marki fischer jest także śruba do betonu ULTRACUT FBS II wykonana ze stali kwasoodpornej A4. Wyróżnia się wysoką ochroną antykorozyjną, co umożliwia montowanie jej w wilgotnych pomieszczeniach np.: oczyszczalnie ścieków, przemysł spożywczy, a także zewnątrz budynków. Nie można jej pomylić z innymi produktami, ponieważ w części żłobiącej oznaczona została charakterystycznym dla marki kolorem czerwonym. Geometria gwintu śruby umożliwia – jak w innych modelach – szybkie i pewne wcinanie się w podłoże.
Warto podkreślić, że śruba jest wykonana z dwóch rodzajów materiału. Trzon i napęd wykonano ze stali kwasoodpornej A4, a element żłobiący w początkowej strefie śruby ze stali hartowanej tak, aby przenosił bardzo duże naprężenia .
Śruby do betonu marki fischer, dzięki szerokiemu spektrum rozmiarów, mogą być stosowane praktycznie w każdym etapie inwestycji budowlanej, począwszy od montażu szalunków do montażu zabezpieczeń bhp przy gotowych żelbetach.
W trakcie tego rodzaju prac śruby można demontować po wylaniu fragmentu obmurowania betonowego lub żelbetów. Po sprawdzeniu stanu zużycia gwintu śruby nadają się do ponownego użycia – dodaje Tomasz Sikora.
Przed ponownym wykorzystaniem można je w prosty sposób skontrolować. Wystarczy użyć tulejki sprawdzającej marki fischer, dobranej odpowiednio do średnicy śruby.