Ozdobiona kwiatami pergola pięknie prezentuje się w każdym ogrodzie. Konstrukcja taka może także wyznaczyć funkcjonalną strefę relaksu. W poniższym tekście przedstawiamy instrukcję, jak zrobić pergolę ogrodową. Dowiesz się, jakie materiały są potrzebne, i jakich błędów unikać podczas budowy.
W naszym przewodniku pokażemy Ci jak zrobić pergolę z listewek oraz kantówek drewnianych. Oto lista niezbędnych elementów, które pozwolą na solidne i trwałe wykonanie takiej konstrukcji:
kantówki drewniane – będą stanowić główny szkielet pergoli,
listewki drewniane – do wypełnienia przestrzeni między kantówkami. Utworzą atrakcyjny ażurowy efekt,
wkręty PowerFast marki fisher – do łączenia elementów drewnianych,
śruby do betonu UltraCut marki fisher – do przymocowania konstrukcji pergoli do podłoża betonowego,
kotwy metalowe – służą do mocowania kantówek w podłożu.
Gdy masz już gotowy projekt, możesz przystąpić od dokładnego zmierzenia elementów drewnianych i oznaczenia miejsc cięcia. Użyj odpowiedniej piły – ręcznej dla większej kontroli lub elektrycznej dla szybkości i precyzji. Wykonaj cięcia wzdłuż zaznaczonych linii. Po przycięciu oszlifuj wszystkie krawędzie.
Wyznacz miejsca w podłożu, w których będą zamontowane kotwy pod pergolę. Dobierz kotwy do rodzaju podłoża. W przypadku mniejszych konstrukcji, które montowane są w ziemi, wystarczą ostro zakończone kotwy, które wbija się w grunt.
Jeśli Twoja pergola będzie mocowana w betonie, upewnij się, że powierzchnia jest czysta i sucha. Wywierć otwory montażowe o odpowiedniej głębokości. Następnie ustaw kotwy i przykręć je do podłoża używając śrub UltraCut marki fisher. Śruba jest właściwie zamontowana, gdy jej łeb przylega do powierzchni i nie można wkręcić go głębiej.
Umieść kantówki w kotwach, upewniając się, że są idealnie pionowe za pomocą poziomicy. Przykręć je do kotew, za pomocą wkrętów do drewna PowerFast marki fisher. Na dole i na górze dodaj kantówki poziome pomiędzy pionowymi. W ten sposób stworzysz szkielet konstrukcji, do którego będziesz montować listwy dekoracyjne. Kantówki połącz za pomocą wkrętów PowerFast przeznaczonych do drewna.
Gdy konstrukcja jest już gotowa, czas na dodanie listew, które stworzą atrakcyjny element dekoracyjny. W zależności od Twojej wizji możesz nabić je na skos lub poziomo, na bocznych ściankach lub na górze pergoli. Zachowaj równą odległość między listewkami, aby uzyskać estetyczny wygląd.
Na koniec użyj szpachli do drewna, aby zapełnić wszelkie nierówności lub otwory po wkrętach, a następnie delikatnie przeszlifuj te fragmenty. Pomaluj lub zaimpregnuj pergolę, aby zabezpieczyć drewno przed działaniem czynników atmosferycznych.
Budowa pergoli, która będzie ozdobą ogrodu przez lata, wymaga starannego zaplanowania i wykonania. Aby zapewnić jej trwałość i estetyczny wygląd, ważne jest, aby unikać pewnych błędów. Oto najczęstsze z nich.
Jak zrobić pergolę, aby była stabilna i estetyczna? Podczas montażu regularnie kontroluj, czy wszystkie elementy osadzone są pionowo lub poziomo względem podłoża, przykładając poziomicę na całej ich długości. Niewłaściwe ustawienie może prowadzić do problemów strukturalnych i zmniejszyć atrakcyjność wizualną całego projektu.
Wszystkie elementy do budowy pergoli, powinny być przeznaczone do zastosowań zewnętrznych, odporne na korozję, wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne. W przypadku ciężkich konstrukcji wymagających mocowania do betonu użyj zaprawy iniekcyjnej, która zapewni dodatkową stabilność i wytrzymałość.
Marka fisher oferuje szeroki wybór elementów montażowych przeznaczonych do drewna lub betonu. Poniżej przedstawiam kilka rozwiązań, które warto wykorzystać, gdy zastanawiasz się jak zrobić pergolę.
Wkręty PowerFast – to wytrzymałe wkręty do drewna, które charakteryzują się płaskim łbem z gniazdem typu Torx. Ich specjalna konstrukcja umożliwia montaż bez wstępnego wiercenia.
Zastanawiasz się jak zrobić pergolę z listewek? W takim razie polecam wkręt konstrukcyjny do drewna PowerFast FPF-WT YZP. – radzi ekspert marki fisher – Jego płaski łeb z gniazdem TX gwarantuje lepszy docisk, a częściowy gwint umożliwia pewne łączenie elementów drewnianych. Wysokie bezpieczeństwo mocowania potwierdza Europejska Aprobata Techniczna ETA.
Śruba do betonu UltraCut FBS II US – jest przeznaczona do mocowania w betonie elementów drewnianych lub belek. Dzięki specjalnej konstrukcji montaż nie wymaga czyszczenia otworów, co jest szczególnie przydatne przy montażu w podłodze.
Zaprawa iniekcyjna FIS V Zero – jest uniwersalna i sprawdza się w różnych typach podłoży, w tym w betonie zarysowanym i niezarysowanym oraz murze. Można ją stosować w szerokim zakresie temperatur oraz w otworach wypełnionych wodą.
Pergola ogrodowa DIY może być nie tylko elementem dekoracyjnym, ale także wyznaczyć funkcjonalną przestrzeń w sercu Twojego ogrodu, z której będziesz mógł korzystać niezależnie od pogody. Aby była stabilna i przez lata spełniała swoje zadanie, starannie dobierz elementy montażowe do jej budowy. Doskonałej jakości śruby, wkręty i zaprawy iniekcyjne znajdziesz w sklepie fisher.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat stawiania konstrukcji drewnianych, zapraszamy na nasz webinar. Eksperci fischer udzielą wskazówek dotyczących wyboru i stosowania elementów montażowych w projektach ogrodowych.
Odwiedź sklep fischer i wybierz elementy montażowe, które zapewnią Twojej pergoli trwałość i piękno przez lata.