Pionowy kwietnik z palety to nie tylko stylowa, ale również praktyczna dekoracja. Konstrukcja taka zmieści się nawet w ograniczonej przestrzeni, na tarasie lub przy płocie. Z naszego mini poradnika dowiesz się jak zrobić kwietnik. Krok po kroku poprowadzimy Cię przez montaż i wykończenie takiej stylowej ozdoby, dzięki czemu szybko tworzysz przestronne miejsce na ulubione kwiaty!
Zastanawiasz się jak samemu zrobić kwietnik, niewielkim nakładem środków i czasu? Warto zbudować go z pionowo ustawionych palet. To innowacyjne rozwiązanie jest idealne dla miejsc z ograniczoną powierzchnią, gdzie tradycyjne donice mogłyby zajmować zbyt wiele miejsca. Wykorzystując jedną paletę, możesz stworzyć co najmniej trzy grządki o długości 80 cm. Do otworów w spodniej części palety możesz zamontować doniczki z ziołami, lub kwiatami, które pięknie ozdobią przestrzeń i wprowadzą do niej barwne akcenty.
Bardziej zaawansowani majsterkowicze mogą zbudować skomplikowaną konstrukcję z drewna lub innych materiałów. Jak zrobić kwietnik metalowy? Ciekawą opcją jest kaskadowa pionowa konstrukcja z aluminiowych prętów oraz drewnianych półek. Gotowy kwietnik metalowy nie tylko będzie funkcjonalny, ale również może stanowić nowoczesny element dekoracyjny Twojego ogrodu. Jeśli jednak nie dysponujesz spawarką, masz ograniczony budżet i niewiele czasu możesz wykorzystać gotową paletę.
Bazą naszego kwietnika będzie paleta o standardowych wymiarach, czyli 120 × 80 × 14,4 cm. Paletę taką można łatwo zdobyć lub nabyć za niewielką kwotę. Do konstrukcji będą również niezbędne 3 dodatkowe deski, które służyć będą jako dno koryt na rośliny. Wymiary tych desek powinny odpowiadać długości i szerokości belek palety, czyli powinny mieć 80 cm.
Jak samemu zrobić kwietnik, aby uzyskać estetyczny efekt? Przede wszystkim skup się na starannym przygotowaniu desek. Jeśli wyglądają na zużyte lub nierówne, należy je dokładnie oczyścić, usunąć wszelkie gwoździe, zagrzybienia i zeszlifować, aby uniknąć drzazg. Jeśli wolisz, możesz również zakupić gotowe deski w marketach budowlanych, które często są już impregnowane, oszlifowane i przygotowane do użycia.
Do montażu będziesz potrzebować:
Wkręty konstrukcyjne do drewna PowerFast FPF-WT YZP, które są odporne na korozję i zapewnią solidne połączenie elementów.
Wkrętarkę do montażu wkrętów.
Szlifierkę kątową lub papier ścierny, który pozwoli Ci oszlifować kwietnik.
Piłę do cięcia desek na odpowiednie wymiary.
Doniczki dostosowane do palet. Na pojedynczym kwietniku zmieści się 6 doniczek o wymiarach: 36 × 13,5 × 9,5 cm.
Impregnat lub farbę do drewna, aby zabezpieczyć konstrukcję przed wilgocią i szkodnikami. Jak zrobić kwietnik, aby pasował do mebli ogrodowych? Warto pomalować go na wybrany kolor. W ten sposób nadasz mu styl i unikalny charakter.
Kiedy masz już wszystko przygotowane, nadszedł czas, aby zabrać się do pracy. Podczas szlifowania desek konieczne jest zachowanie ostrożności. Załóż okulary ochronne, które chronią oczy przed pyłem. Ważne jest też noszenie rękawic ochronnych, które będą chronić dłonie przed potencjalnymi skaleczeniami podczas szlifowania lub cięcia drewna.
Oto szczegółowa instrukcja jak zrobić drewniany stojak na kwiaty z palety:
Jeśli deski są nierówne, należy je odczepić z palety, przyciąć i zamontować ponownie. Najlepiej użyj do tego wkrętów do drewna PowerFast FPF-WT YZP marki fisher. Nasza paleta będzie stała pionowo, tak, że jej dolna powierzchnia będzie stanowiła front kwietnika. To właśnie tej powierzchni poświęcić najwięcej uwagi.
Jak zrobić kwietnik z palety? W miejscach, w których znajdują się otwory, będą umieszczone doniczki. Należy tylko zabezpieczyć je od spodu, aby doniczki miały pewne oparcie i nie wypadły. Tu właśnie przydadzą się 3 dodatkowe deski o szerokości 80 cm. Należy przyczepić je wkrętami w odpowiednim miejscu.
Wygładź wszystkie zewnętrzne powierzchnie kwietnika przy pomocy szlifierki. Papier ścierny pozwoli Ci oszlifować kwietnik. Jak zrobić idealnie gładką powierzchnię? Użyj arkuszy o gradacji 80-100. Skup się na zewnętrznych krawędziach i miejscach, gdzie deski łączą się z belkami.
Aby zabezpieczyć drewno przed warunkami atmosferycznymi oraz przedłużyć żywotność kwietnika, zastosuj impregnat lub lakierobejcę. Dokładnie pokryj wszystkie powierzchnie, zwracając uwagę na zakamarki i szczeliny. Jak zrobić kwietnik drewniany, aby pasował do otoczenia? Możesz pomalować go na dowolny kolor, dzięki czemu stanie się on nie tylko funkcjonalnym, ale również dekoracyjnym elementem Twojego ogrodu.
Gdy Twoja paleta wygląda jak nowa ustaw ją pionowo. W ten prosty sposób stworzysz efektowny i funkcjonalny kwietnik. Jak zrobić konstrukcję, która będzie stabilnie trzymać się podłoża? Możesz np. przyczepić kwietnik do ściany. To jakich mocowań użyjesz, zależy od rodzaju powierzchni, do jakiej będziesz montować kwietnik. Jeśli chcesz ją przykręcić do ściany z betonu, wykorzystaj kołki rozporowe DuoPower marki fischer.
Teraz Twój pionowy kwietnik z palety jest już gotowy do użytku. Możesz zapełnić korytka ziemią i posadzić w nich swoje ulubione kwiaty lub zioła. Pamiętaj, aby stosować podkładki, aby woda nie przeciekała i nie uszkodziła konstrukcji.
Samodzielna budowa kwietnika z palet to świetny sposób na dodanie uroku do twojego ogrodu czy balkonu. Będziesz cieszyć się pięknymi roślinami, które ożywią przestrzeń i wprowadzą do niej kolory.
Jak zrobić drewniany stojak na kwiaty, aby prezentował się jak najlepiej? Upewnij się, że wybierasz palety, które są w dobrym stanie. Unikaj takich z widocznymi uszkodzeniami, pęknięciami, czy zagrzybionych. Ważne jest również, aby palety były wolne od szkodliwych chemikaliów – szukaj oznaczeń HT (Heat Treated), które wskazują, że paleta została bezpiecznie przetworzona cieplnie.
Marzy Ci się piękny, drewniany stojak na kwiaty? Jak zrobić taką konstrukcję, aby cieszyć się nią przez długie lata? Kluczem jest właściwa ochrona drewna oraz wykorzystanie mocnych, odpornych na korozję elementów montażowych. – radzi ekspert z firmy fisher – Należy stosować specjalnie przeznaczone wkręty do drewna.
Wkręt konstrukcyjny PowerFast FPF-WT YZP ma płaską głowicę z gniazdem TX, co gwarantuje efektywne przytrzymywanie. Jego częściowy gwint zapewnia mocne połączenie elementów drewnianych, a montaż jest prosty i nie wymaga wstępnego wiercenia. Są to idealne wkręty do montowania zewnętrznych konstrukcji drewnianych.