JAK PRZYKRĘCIĆ LAMPĘ DO STYROPIANU? PORADNIK KROK PO KROKU

Nawet do wykończonej i ocieplonej elewacji możesz zamontować akcesoria oświetleniowe. Wystarczy odrobina umiejętności i odpowiednie akcesoria montażowe. Sprawdź, jak przykręcić lampę do styropianu. 

image

Jak przykręcić lampę do styropianu: podstawowe informacje 

Oświetlenie elewacji podkreśla bryłę budynku i poprawia bezpieczeństwo na posesji. Montaż lamp jest jednym z ostatnich etapów prac wykończeniowych. Często wykonuje się go dopiero po ułożeniu izolacji termicznej, a nawet już w czasie użytkowania budynku. To może utrudniać montaż, ale nie czyni go niemożliwym. 


Największa trudność w mocowaniu oświetlenia do elewacji polega na właściwościach styropianu. Materiał świetnie izoluje, jednak ma słabą wytrzymałość mechaniczną. Przytwierdzając oświetlenie za pomocą kołków i standardowego mocowania, nie zrobisz tego stabilnie, a jedynie zniszczysz izolację. Jak zamontować lampę w styropianie? Musisz skorzystać ze specjalnych akcesoriów zaprojektowanych do tego rodzaju prac.

Jak zamontować lampy zewnętrzne na styropianie: kluczowe techniki i akcesoria

Nie zawsze producenci dodają do lamp odpowiednie akcesoria montażowe, dlatego sam musisz ocenić ich przydatność. Dobór sposobu mocowania i odpowiednich akcesoriów zależą od rodzaju oświetlenia. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na to, jak przykręcić lampę do styropianu jest waga lampy. Weź to pod uwagę jeszcze na etapie zakupu kinkietów. 


Przy montażu lekkich akcesoriów można osadzić ich ciężar w warstwie styropianu. Jak zamontować lampę na elewacji styropianowej w takim przypadku? Wystarczy sięgnąć po specjalne mocowanie w materiale izolacji FID. To typ akcesoriów złącznych, które wykorzystuje się do mocowania tabliczek informacyjnych, skrzynek na listy, a także lekkich elementów oświetleniowych. Można wkręcić je ręcznie kluczem imbusowym lub za pomocą wkrętarki. Nadają się także do izolacji pokrytej warstwą tynku. 


W przypadku akcesoriów oświetleniowych o większej wadze ich ciężar musi być oparty na konstrukcji ściany. Stosuje się tu dwa rozwiązania. Pierwsze z nich polega na wykonaniu otworu w izolacji, wstawienie wewnątrz drewnianego wypełnienia i zamocowanie oświetlenia do belki. Ta metoda nie jest chętnie wybierana przez inwestorów ze względu na konieczność zniszczenia elewacji i stworzenie mostka termicznego w przegrodzie. 


Bardziej powszechnym sposobem jest zastosowanie specjalnego mocowania do izolacji, które wkręca się do muru. Końcówkę kotwy osadza się w ścianie, a trzpień przeprowadza przez całą izolację i wypuszcza na zewnątrz na powierzchnię tynku. Dzięki temu w strukturze izolacji powstaje tylko niewielki otwór. Na dodatek nośność takiego złącza jest bardzo duża i można w ten sposób mocować nawet ciężkie akcesoria oświetleniowe. Wykorzystuje się tu między innymi specjalistyczny system mocowań dla zewnętrznych kompozytowych izolacji TherMax 8


image

Jak zamontować lampę w styropianie: szczegółowy poradnik krok po kroku 

Prace z montażem akcesoriów złącznych do styropianu należą do stosunkowo łatwych. W kilku krokach przedstawiamy sposoby na to, jak zamontować lampy zewnętrzne na styropianie i jakie narzędzia będą do tego potrzebne. 


Dobór akcesoriów złącznych 

Prace zacznij od przygotowania elementów montażowych odpowiednich dla danego rodzaju lampy. Przy akcesoriach o niewielkiej wadze wybierz mocowanie do izolacji. Tego typu kołek ma szeroki gwint zewnętrzny, który pozwala na pewne osadzenie elementu w podłożu. Przy lampach ciężkich, kinkietach szklanych lub metalowych, lepszym rozwiązaniem będą kotwy. Te sprawdzą się również w przypadku bardzo cienkiej warstwy izolacji termicznej, w której nie można osadzić kołków. 


Wyznaczenie miejsc na otwory

Mając przed sobą wybrane lampy, będziesz w stanie precyzyjnie określić lokalizację elementów montażowych. Przyłóż obudowę do wybranego miejsca na ścianie i za pomocą ołówka wyznacz punkty, w których wykonasz otwory. Unikaj miejsc w bezpośrednim sąsiedztwie naroży i załamań elewacji. Nośność przegrody w tych obszarach może nie być wystarczająca. 


Zwiększ ostrożność, jeśli mocujesz lampę, która będzie podłączona do przewodów wyprowadzonych z sieci. Najczęściej kable prowadzi się w peszlach i wypuszcza na zewnątrz elewacji. Zbadaj czy wykonanie otworu nie uszkodzi peszli i samych przewodów. 


image

Wykonanie otworów 

W wyznaczonych wcześniej miejscach możesz wykonać otwory. Przy grubych tynkach zacznij od wykonania niewielkiego zagłębienia za pomocą punktaka. Dzięki temu warstwa zewnętrza nie będzie pękała w czasie wiercenia. 


Jeśli używasz wkrętów do niewielkich obciążeń, właściwie nie musisz używać wiertarki. W takim razie jak zamontować lampę na styropianie? Elementy są tak skonstruowane, że wystarczy je wkręcić za pomocą narzędzi ręcznych lub wkrętarki prowadzonej na wolnych obrotach


Nieco trudniejsze zadanie czeka Cię przy kotwach osadzanych w murze. Skorzystaj z wiertarki i wiertła dostosowanego do rodzaju materiału ściennego. Przewiercając się przez warstwę izolacji, wykonuj to powoli i na wolnych obrotach. Nie włączaj też funkcji udaru. Pilnuj tego, żeby wiertło stale było ustawione w jednej pozycji prostopadle do ściany. Zmiana kąta nachylenia doprowadzi do powiększenia otworu w izolacji i powstawania nieszczelności. 


Osadzenie akcesoriów w podłożu 

Jeśli wybrałeś wkręty do styropianu i szukasz informacji o tym, jak zamontować lampę w styropianie, ten punkt możesz ominąć. W przypadku kotwy konieczne będzie wyczyszczenie otworu w murze z kurzu i innych pozostałości. Oceń też czy ma prawidłową głębokość. Następnie wsuń element do otworu. 


Jeśli kotwa jest zakończona trzpieniem gwintowanym, który pasuje do uchwytów montażowych w lampie, możesz od razu zamontować całą kotwę. W innym wypadku osadź w otworze jedynie stalową tuleję. Sprawdź też, czy do danego rodzaju obciążenia i charakteru muru nie trzeba użyć zamocowania chemicznego. To wymagałoby osadzenia tulei na zaprawie iniekcyjnej. 


Mocowanie lampy

Jak zamontować lampę na elewacji styropianowej, kiedy akcesoria złączne są już osadzone? Wkręty mocowane w styropianie są zakończone gwintem wewnętrznym. Montaż ograniczy się zatem do przyłożenia podstawy lampy i wprowadzenia śrub w odpowiednie miejsca. 


Przy kotwach zakończonych trzpieniem gwintowanym będziesz musiał nasadzić obudowę na wystające trzpienie i unieruchomić nakrętką. Jeśli trzpień kotwy jest zakończony łbem, przyłóż obudowę do ściany i wprowadź trzpienie do osadzonych wcześniej w murze tulei z gwintem wewnętrznym. Do przykręcenia wystarczą klucze ręczne.


Jak zamontować lampę w styropianie, żeby zachowała stabilność na wiele lat? 

Oświetlenie budynku ma stać się jego dekoracją po zmierzchu, a jednocześnie nie wpływać negatywnie na jakość elewacji. Przy montażu lamp zadbaj o to, żeby mocowanie służyło możliwie najdłużej i było pewne. 


Jak zamontować lampę w styropianie w sposób stabilny? Dobierz odpowiednie akcesoria od sprawdzonego producenta. O sposobie doboru wkrętów i kotew dowiedziałeś się z artykułu. Jeśli jednak chcesz mieć gwarancję stabilnego i bezpiecznego mocowania, skorzystaj z akcesoriów fisher. Producent jest światowym liderem w zakresie tworzenia systemów mocowania. Wybierając odpowiednie akcesoria, zyskujesz pewność, że przytwierdzone akcesoria przez wiele lat pozostaną na swoim miejscu. 


cd-green-64c8fdbcdb-ddxh7