Po zimnym i deszczowym kwietniu, pierwsze promienie słońca zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. W czasie pandemii – balkon lub taras stały się dla nas ważnym miejscem relaksu, ale aby zwiększyć poczucie komfortu pod gołym niebem dobrze jest zamontować żagle przeciwsłoneczne. Niezbędne jest silne zamocowanie elementów konstrukcji chroniących przed słońcem i opadami.Szczególnie teraz, po zimnych dniach, wiele osób tęskni za ciepłem i słońcem, ale nie nadmiernym upałem. Żagle przeciwsłoneczne i markizy stanowią rozwiązanie tego problemu. Jednocześnie chronią one przed nagłymi zmianami pogody i ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów.
Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, aby bezpiecznie zakotwiczyć żagiel lub inną ochronę przeciwsłoneczną tarasu. Przy montażu żagli przeciwsłonecznych obowiązują następujące zasady: Im większa tkanina, tym większa powierzchnia, na którą działa wiatr, i tym większe siły działające na mocowanie. Dlatego korzystne jest instalowanie markizy w miejscu jak najbardziej osłoniętym od wiatru. Aby umożliwić spływanie wody deszczowej, narożnik żagla należy zamontować niżej, najlepiej pod kątem około 30 stopni. Narożnik żagla można przymocować do poręczy, słupów, krokwi i ścian. W warunkach domowych żagiel można przymocować do ściany domu za pomocą płyt kotwiących i kątowych z perforacjami. Maszty są wystarczająco sprężyste, jeśli są instalowane z nachyleniem 10 stopni w kierunku przeciwnym niż naciąg żagla. W miarę możliwości zaleca się również zabetonowanie masztu. Maszty można trwale przymocować do istniejących fundamentów i powierzchni betonowych za pomocą kotew mechanicznych fischer (FAZ i FBN) lub śrub do betonu wykonanych ze stali nierdzewnej.
Markizy zabezpieczają przed nadmiernym upałem, dają cień i zapewniają komfort wypoczynku. Markizy są zakotwiczone w materiale budowlanym za pomocą wsporników mocujących. Rurę nośną lub kasetę systemu ochrony przeciwsłonecznej można zawiesić w uchwytach. W przypadku markiz obowiązują surowe wymagania dotyczące mocowania (DIN EN 13561 i wytyczne BKTex) z powodu dużej wagi markiz (od 40 do 80 kilogramów). Obciążenia rozciągające powodowane przez wiatr również mogą być znaczne. W przypadku dużych markiz szybko może dojść do obciążenia ponad 100 kg na jedną kotwę. Jeśli uchwyty ulegną takim obciążeniom, może dojść do zniszczenia markizy, co jest potencjalnym zagrożeniem dla użytkowników. Do mocowania ciężkich markiz należy stosować kotwy stalowe w betonie zbrojonym (jeśli jest taka możliwość), lub używamy systemów iniekcyjnych.